Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu

Elips (eriyebilen=yutulabilir) Mide Balonunu Takmak yaklaşık 15 Dakika Sürer

Elips Balon, diğer bir deyişle yutulabilir ya da eriyebilen balon diye de tabir edilen sıvılı bir mide balonudur. Bu çeşit mide balonları; ince bir doldurma tüpüne bağlı bir kapsül içinde gelir. Kapsülü bir bardak su ile yutarak yavaş yavaş mideye indirebilirsiniz.  Balonun midede olup olmadığını anlamak için bir röntgen çekilerek kontrol sağlanır, takiben balon ağız dışında kalan Kateter ağzından verilen serum fizyolojik (damardan verilen standart serum) ile doldurulur. Doldurma işlemi bittikten sonra kateter    çekilir ve balon midede boşlukta kalır. Balon takılan kişi balonu hissetmez, aslında balon vücut hareketleriyle mide içinde yer değiştirir. Yerçekimine bağlı olarak yatınca yukarı; yani midenin fundus bölümüne doğru yer değiştiren balon, ayakta veya otururken midenin antrum denilen ve barsaklara daha yakın olan dar bölgesine oturur.

Elips (eriyebilen=yutulabilir) Mide Balonu ile Yaşamak

Balon takıldıktan sonraki ilk hafta biraz mide bulantısı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak daha rahat hissetmeniz için size ilaçlar reçete edeceğiz.  Genellikle ilk günler geçtikten sonra rahatsızlık hissi azalmaktadır. Takip eden süreçte ise kilo verme hızınızı artırmak için gereğinde yağ emilimini azaltan, metabolizmayı hızlandıran ve mide hareketlerini azaltan çeşitli ilaçlar reçete edebiliriz. Bu süreçte klinik diyetisyenlerimiz sizi yakında takip ederek süreci yönlendirmeye çalışacaklar ve daha sağlıklı kilo vermenize katkıda bulunacaklardır.

Elips (eriyebilen=yutulabilir) Mide Balonu ile Yemek

İlk birkaç gün sadece sıvı tüketmenizi ve rahat olduğunuzda katı gıdalara geçmenizi önerebiliriz. Elipse balon, daha küçük porsiyonlar yemenizi sağlayarak daha tok hissetmenize yardımcı olur. Program boyunca sağlıklı ve dengeli beslenme, dikkatli beslenme ve optimal sonuçlara ulaşmak için alışkanlıkları değiştirme konusunda tavsiyeler verilecektir.

Elips (eriyebilen = yutulabilir) Mide Balonunu Çıkarmak Gerekir mi?

Elipse Balonu ince bir tabakadan oluştuğu için; takıldıktan bir süre sonra mide asit sıvılarının etkisiyle sönmektedir. Balon söndüğünde içindeki sıvı mide içine boşalır. İçtiğimiz suya benzer özellikteki bu sıvı idrar atılarak vücuttan uzaklaştırılır.  Balonun kendiliğinden sönme süresi ortalama 16 hafta olmakla birlikte kişinin beslenme tarzı ile ilişkili olarak bu süre değişebilir. Özellikle asitli sıvılar (cola, gazoz, fanta,), eşit içeriği yüksek meyveler (limon, ayva, portakal) tüketen kişilerde 16 hafta dolmadan balon çeperinin zayıflayıp açılması mümkündür.

Elips (eriyebilen=yutulabilir) Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

Elips mide balonu günümüzde yaygın olarak uygulanan balonların çoğunluğu gibi sıvılı bir balon olmakla beraber diğer sıvılı balonlardan farklı avantajları vardır. Bunlar;

  • Anestezi (narkoz) gerektirmez.
  • Kişi kendiliğinden yutabilir.
  • 16 hafta sonra kendiliğinden sönerek barsak yoluyla atılır.
  • Rahatsızlık hissi kısmen daha azdır. 

Elips (eriyebilen=yutulabilir) Mide Balonunun Dezavantajları

  • Midede daha kısa süre kalmaktadır
  • Verilen kilo ortala olarak daha azdır
  • Daha pahalıdır.
  • Endoskopi yapılmadığı için mide içi ile ilgili bilgi edinilemez (midede gastrit, ülser gibi rahatsızlıklar olup olmadığı bilinemez)
  • Daha az sıvı doldurulur (yutulabilir balona 400 ml sıvı doldurulurken, standart balona endoskopla gözlenerek yapıldığı için mide hacmine göre ayarlanarak 400 ile 700 ml arasında değişen miktarlarda sıvı doldurulabilmektedir.

Hangi Balonu Tercih Etmeliyim?

Günümüzde fazla kiloları vermek için kullanılan mide balonları çoğunlukla sıvılı balonlardır. Çok nadiren havalı balonlarda kullanılmakla beraber5, kendiliğinden söndüğünde barsaklarda tıkanıklık oluşturma riski ve mide duvarında ülser yapma olasılığı nedeniyle genellikle tercih edilmemektedirler.

Sıvılı balonlardan en yaygın kullanılan ve bilgi birikimi en yüksek olan balonlar anestezi (hafif uyku) altında takılan sıvılı balonlardır. Son zamanlarda gündemde olan Elips balonlarda uygulama alanı bulmuş balonlardır. Anestezi gerektirmemesi, kendiliğinden eriyerek atılması gibi avantajları vardır. Ancak; diğer sıvılı balonlara göre daha az sıvı ile doldurulmaları nedeniyle kilo verdirici etkinliklerinin daha az olması ve yüksek maliyet gibi dezavantajları da vardır.

Kliniğimiz mide balonları konusunda yüksek tecrübeye sahiptir ve her çeşit mide balonunu uygulayabilmekteyiz. Hastalarımıza genel bilgilendirme yaptıktan sonra genellikle kararı kendilerine bırakmaktayız.

Klinik olarak geniş bir ekip ile çalışmaktayız. Diyetisyenlerimiz hastalarımızı yakından takip ederek, onlara süreç hakkında bilgilendirme yapmaktadırlar.  Hastalarımızdan aldığımız geri dönüş bilgilerini ekip olarak değerlendirerek çözüm önerileri sunmaktayız.  Kısacası balonu takmakla hastamızla iletişimimiz bitmez; birlikte götürüp neticelendireceğimiz bir sürece girmekteyiz.

Verilen her fazla kilo sağlık demektir.

Doç. Dr. İbrahim Sakçak

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?