Tüp Mide Sonrası Mide Guruldaması

Tüp Mide Sonrası Mide Guruldaması

Tüp Mide Sonrası Mide Guruldaması şikâyeti olabilmektedir. Bu şikayet bazı hastalarda çok nadir olurken, bazı hastalarda daha sık olabilmektedir. Bu durum ameliyatla ilgili herhangi bir olumsuzluğu ifade etmez.

Bilindiği gibi konuşma esnasında bir miktar hava yutarız. Bu hava mide içinde bulunur. Zaman zaman bu havayı geri çıkarırız. Bu çıkarma durumunu çoğu zaman farkında olmadan yaparız. Hava miktarı fazla ise havayı yoğun bir şekilde çıkardığımız için bir miktar sesli olur. İşte buna geğirti deriz. Aslında geğirti bir bakıma sağlık ifadesidir. Ancak çok sık olursa ve ağır bir koku yaparsa hem kişi bundan rahatsız olabilir, hem de etraftakiler. Midedeki hava ağız yoluyla çıkarılmaz ise barsak sitemine geçerek dağılır. Bazan da barsak gazı oluşumunda rol alır.

Tüp mide ameliyatı sonrası mide hacmi azalır; bu nedenle küçük bir boşluk kalan mideye aldığımız hava bir miktar fazla gelebilir ve bunu hastalarımız çıkarma isteği duyabilirler. İşte bu çıkarma işlemi ameliyat öncesine göre daha fazla olursa bu dikkat çekebilir. Bu hava çıkarma yani geğirti olması ameliyatımızla ilgili herhangi bir olumsuz durumu ifade etmez. Mide zamanla büyüdükçe bu şikâyette azalacaktır. Çoğu mide ameliyatlı kişide olmayan bu şikâyet bazı kişilerde günde birkaç defa olabilmekte ve zamanla azalmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası görülen geğirti şikâyetini azaltmak için az az ve sık sık yemek yemek, lokmaları iyi çiğnemek önerilir. Günde en az 1 litre su tüketilmelidir.  Bilindiği gibi ameliyat sonrası bir yıl geçince yıllar içinde mide % 10 kadar büyüyebilir. Ancak bu büyüme hiçbir zaman eski mide boyutuna ulaşacak kadar olmaz.  Bu % 10 büyüme bile geğirti şikâyetlerinin azalmasına hatta yok olmasına imkân sağlar.

Sonuç olarak tüp mide ameliyatı sonrası geğirtinin oluşabilecek bir belirti olduğu, herhangi bir olumsuzluk ifadesi olmadığı ve zamanla azalacağı bilinmelidir.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?