Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalabilir Miyim?

Obezite ameliyatı olmak gebelik açısından bir sorun yaratmaz; aksine daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesine neden olur.

Obezite sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla hormon düzensizlikleri oluşur. Bu nedenle obez bireylerde infertilite (kısırlık) sık görülür. Ameliyat sonrası kilo verilince hormon dengeside düzelmeye başlar ve bu durum mestruel siklus (adet dönemleri)’ta kendini net olarak gösterir. Menstruel siklusu düzelen kişinin ovulasyon (yumurtlama) dönemleri de düzene girer.  Bunun sonucu olarak gebelik gerçekleşmesi ihtimali de artar. Ameliyat olan kişinin ideal gebe kalma süresi, ameliyattan bir yıl sonrasıdır. Ancak 6 ay sonra da gebe kalındığında önemli bir sorun gözlemlenmemektedir. Burada asıl etkili olan kilo verme devam ederken hamile kalındığında bebek (Fetus) gelişiminin etkilenebileceği endişesidir. Bu nedenle kilo verme sürecinin sona ermeye başladığı ameliyattan bir yıl sonraki dönem gebelik için uygun bir dönemdir.

Tüp mide ameliyatından bir hafta sonra iyileşme süreci hızla gerçekleşir. Çünkü tüp mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) bir ameliyattır. Bu ameliyat sonrası ilk günlerden itibaren kilo kaybı başlar.  Bilindiği gibi gebelik döneminde kilo alınır, obez kişiler gebe kaldığında ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma ihtimalleri yüksektir. Bu sorunların başında preaklampsi ve eklampsi (yüksek tansiyon, böbrekten protein kaybı ve kasılma nöbetleriyle ortaya çıkan bir gebelik hastalığı), abortus (düşük), gebelik diyabeti (şeker hastalığı) gelmektedir. Bu nedenle gebe kalacak kişinin obez veya fazla kilolu olması istenmez. Fazla kilolar hem annenin hem de bebeğin sağlığını ciddi olarak tehdit eder.

Tüp mide ameliyatı gibi obezite ve diyabet ameliyatlarından birini geçirmiş olan kişi gebe (hamile) kaldığında tüm gebelik boyunca ortalama 10 kg almaktadır. Oysaki bu ameliyatları geçirmemiş olan kişiler gebelikte daha fazla kilo almaktadırlar. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası kilo veren kişilerde oluşan gebelikte fazla kilo alırım endişesi yersizdir.

Tüm bu sebeplerle hamile kalmak için obezite ameliyatından sonra bir yıl geçmesi önerilir.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?