Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) fazla kilolardan kurtulmak için en etkili cerrahi işlemdir. Elinizdeki bu kitapçıkta tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi)  hakkında detaylı bilgiler mevcuttur. Ancak, bunların dışında merak ettiğiniz şeyleri hekiminize ve diyetisyeninize danışabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) nedir?

Tüp mide ameliyatı tüm dünyada obezite nedeniyle yapılan ameliyatların yüzde yetmişini oluşturmaktadır. Bu haliyle en sık yapılan obezite ameliyatıdır. Bunun başlıca sebebi diğer obezite ameliyatlarına göre uygulanması daha kolay sonuçları da beklenen kilo kaybını karşılayacak düzeydedir.

Tüp mide ameliyatı; laparoskopik yani kapalı yapılan bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatı 30 ile 40 dakika gibi bir sürede tamamlanabilir.

Çıkarılan kısım midenin %75-80’ini oluşturur.  Geriye sadece işaret parmağımızın çapı kadar ince tüp benzeri bir mide kılıfı kalır. Kalan mide sosis veya muz şekline benzer. Midenin çoğunu çıkarmak, yiyebileceğimiz yiyecek miktarını sınırlar ve daha hızlı tok hissetmenize yardımcı olur.

Midenin çıkarılan kısmı da normalde Ghrelin olarak bilinen açlık hormonu üretir. Midenizin bu bölümünü çıkarmak, iştah açıcı bu hormonu azaltır ve sonuç olarak genellikle iştahı azaltır. Başka anatomik düzenleme olmadığından, kalan mide normal sindirime ve emilime izin verir. Bağırsakları yeniden düzenleyen diğer prosedürlerin aksine, tüp mideli kişilerin protein ve vitamin eksiklikleri geliştirme riski minimumdur.

Tüp Mide Ameliyatı 2022 Fiyatı

Tüp mide ameliyatı fiyatı ameliyatı yapan cerrahın yetenek ve kabiliyetine, kullanılan cerrahi ekipmanların kalitesine ve ameliyatın gerçekleştiği hastanenin şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yanı sıra ameliyatın fiyatı ülkeden ülkeye değişmektedir.
Örneğin; Türkiye’de tüp mide ameliyatı 2022 fiyatı genel olarak belirtmek gerekirse $4,000 ile $7,000 arasında değişebilir. Amerika’da bu fiyat $10,000 ile $30,000 arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca web üzerinde fiyat bildirimi yasal olmadığından bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi almanız daha doğru olur. Ayrıca tüp mide ameliyatı fiyatları yazımızı incelemenizi öneririz.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

 • 18 – 65 yaş arasında olmalı
 • Herhangi bir yandaş hastalığı olmayıp BKİ ≥40 olan hastalar,
 • BKİ ≥ 35 kg/m2’in üzerinde olup bir veya daha fazla yandaş hastalığı olan hastalar (Tip-2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, uyku apnesi, obezite hipoventilasyon sendromu, yağlı karaciğer hastalığı, steatohepatit, psödotümör serebri, reflü, astım, venöz staz hastalığı, idrar inkontinansı, artrit, hayat kalitesinde düşme),
 • BKİ 30-35 kg/m2 arası olan ve diyabeti ve metabolik sendromu olan hastalarda uygulanabilir.
 • Tüp mide ameliyatı uygulanacak kişinin anestezi almasına engel bir sağlık probleminin olmaması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Ağrı Olur?

Çoğu cerrahi prosedür bir miktar ağrıya neden olur. Kliniğimizin deneyimleri ve bilgi birikimleri neticesinde hastalarımızın minimal ağrı duymaları hatta hiç ağrı duymamaları için özel çaba sarf edilmektedir. Ameliyat sonrası ağrıyı azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak için çeşitli yenilikçi teknikler kullanıyoruz. Bariatrik hastalar için öncülüğünü yaptığımız bir teknik kombine ağrı kesici uygulamaktadır. Hem damar yoluyla verilen ağrı kesiciler hem de kas içine enjekte edilen ağrı kesiciler ile ağrı çok az hissedilmektedir. Genellikle ameliyat sonrası ağrıyı azaltan uzun etkili bir anestetik kullanır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Takip Nasıl Yapılır?

Ameliyattan sonra, hasta genellikle 2 – 3 gün hastanede kalır. Herhangi bir sorun yok ise direni çekilerek hasta hastaneden çıkarılır. Hastaneden çıktıktan 1 hafta sonra kliniğimizde ilk kontrolünü yapmaktayız. Ameliyattan sonra düzenli olarak doktor kontrolü ve diyetisyen takibi yapılmaktadır.

Ameliyattan sonra hastaların düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Bu takiplerde hastalarımızdaki gidişatını izlemekteyiz. Kliniğimizin diyetisyeni tarafından hastanın beslenme şekli sorgulanarak hatalı davranışlar konusunda bilgilendirme yapılır.

Ameliyattan sonraki ilk 6 ay multivitamin kullanılması önerilmektedir. Ameliyattan sonraki ilk 1 yıl, her 3 ayda bir kontrol amaçlı kan tahlili vermenizi önermekteyiz. Takip eden yıllarda ise yılda bir kontrol önerilir. Bu tahlillerde, tam kan, biyokimya, vitaminler ve hormonlar istenir. Eğer herhangi bir laboratuvar sonucu normalden farklı ise doktorunuz tarafından size gerekli vitamin veya diğer ilaçlar reçete edilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kaç Kilo Verilir?

Yaklaşık bir yıl içinde, hasta boy ve yaşına göre ideal olan kiloya ve yağ oranına ulaşmaktadır. Tüp mide ameliyatından sonra aşırı kilo kaybı hemen hemen hiç gözlenmez. Ameliyattan 1 yıl sonra doğal olarak mide %10’u kadar büyümektedir. Ameliyattan sonraki ilk ay iki kaşık çorba veya 2 adet köfte ile doyabilen kişi bir yıl olduğunda yarım kase çorba veya beş-altı tane köfteyi yiyebilmektedir. Bu da verilen kilonun süreç içinde azalmasını ve ideal kiloya gelindiğinde durmasını sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Kilo verme açısından tüp mide ameliyatı diğer ameliyatlarla karşılaştırıldığında etkili ve kalıcı kilo kaybı sağlamaktadır.
 • Ameliyat süresi olarak karşılaştırıldığında tüp mide ameliyatı 30 ile 40 dakika gibi bir sürede tamamlanabilirken, diğer mide ameliyatları 1 ile 3 saat arasında bir sürede gerçekleştirilmektedir.
 • Ameliyat sonrası fazla kilo ve yağ kaybı sağlandığı için kişinin var olan hastalıklarından kurtulması ve oluşabilecek hastalık risklerinin azalması sağlanmaktadır.
 • Genç yaşta ameliyat olunduğunda, ileride gebelikle ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktır. Aksine fazla kilolar verildiği için, daha sağlıklı bir gebelik geçirilmektedir.
 • Sonuç olarak, tüp mide ameliyatı obezite nedeniyle en sık tercih edilen, etkili ve kalıcı olan ameliyattır. Uygulanması ve takibi daha kolaydır, sonuçları daha öngörülebilirdir.

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyat Sonrası 1. ve 2. Günler

Ameliyattan sonraki gün, metilen mavisi ile renklendirilmiş su içirilir ardından her 15 dakikada 1-2 yudum olacak şekilde su ve komposto ile beslenmeye başlanır. Ameliyat sonrası 2. Gün çorba ve yoğurt ile devam edilir. Taburcu olunduktan sonra, ilk 1 ay kademeli şekilde normal beslenmeye geçilir.

Operasyondan sonra mide boyutu çok küçülür ve yaklaşık olarak bir çay bardağı hacmindedir. Aynı zamanda mideden yemeklerin geçişine izin veren kısım da oldukça daralır. Bu sebeple diyete yeni bir besin eklenirken önce sadece bir-iki ısırık veya yudum alıp sonra 10-15 dakika kadar beklenmelidir. Bu yöntem limitinizi ve besini tolere etme durumunuzu anlamanız için size yardımcı olacaktır. Yemeklerinizi yerken yavaş çiğnemeli ve porsiyona dikkat etmelisiniz. Mide hacmi küçüldüğü için çabuk doygunluk hissedilir.

Ameliyat Sonrası 3 – 7. Günler

 • Su, taze sıkılmış meyve suyu, şeker eklenmemiş hazır meyve ve sebze suları, bitki çayları, tanesiz komposto ve hoşaf şekersiz olarak tüketilebilir.
 • Üzerindeki yağ katmanı ayrılmış, tavuk ve et suyu
 • Süt, yoğurt, ayran, kefir
 • Proteinli süt, yoğurt, activia gibi probiyotikli yoğurt
 • Süt sizi rahatsız ediyorsa, laktozsuz süt, soya ve badem sütü tercih edin.
 • Çok sık olmamak şartıyla, az pirinçli sütlaç, muhallebi, keşkül, kazandibi, sossuz triliçe, dondurma gibi yumuşak kıvamlı sütlü tatlılar
 • Sulu kıvamda patates püresi
 • Et suyu ve tavuk suyu ile hazırlanmış tanesiz baharatsız, bir tutam tuz ve salçasız hazırlanmış çorbalar

Ameliyat Sonrası 7 – 10. Günler – Püre Dönemi

 • Sıcak suda veya et suyu ile haşlanmış blenderdan çekilmiş püre kıvamında sebzeler (havuç, kabak, patates gibi…) tüketilebilir.
 • Evde yapılmış sebze yemeklerinin tanelerini blenderdan çekerek tüketebilirsiniz.
 • Domates ve salatalığı, kabuğu soyulmuş ve ezilmiş küçük parçalar halinde tüketebilirsiniz.
 • Elma, armut, ayva gibi sert meyveleri kabuğu soyulmuş ve rendelenmiş şekilde yiyebilirsiniz.
 • Ağızda iyi çiğneyerek veya ezerek muz, kivi, kavun, karpuz yiyebilirsiniz.
 • Öğütülmüş sade yulaf ezmesini süt ile pişirerek ılık ve hafif sulu kıvamda tüketebilirsiniz. Tadını sevmediyseniz meyve püresi ekleyebilirsiniz.
 • Yoğurdun içine ezilmiş veya çok küçük doğranmış veya rendelenmiş meyve ekleyebilirsiniz.
 • Blenderdan çekilmiş salçasız, baharatsız ve tanesiz çorbaları tüketmeye devam edin. Çorbaların içine yumurta ve unlu terbiyeler ekleyebilirsiniz.
 • Soğan ve sarımsak bu dönemde midenizi rahatsız edebilir, pişmiş halde sebze ve çorbalarda kullanabilirsiniz.
 • Evde yemek yapacak imkânınız yoksa şekersiz, meyve püreleri ve sebze püreleri olan bebek ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası 10 – 15. Günler

Kahvaltılık yemeye başlayabilirsiniz. Yiyecekleri denemek için önce tek başına tüketin.

 • İlk yumurta denemesinde yumurtanın beyazı ile başlayabilirsiniz.
 • Safra keseniz alındıysa yumurta sarısını tüketmeyin.
 • Çılbır deneyebilirsiniz, kaynayan suya yumurtanın kırılması ile hazırlanan haşlanmış ve tam sertleşmemiş yumurtadır, az yağlı ve baharat eklenmeden hazırlanmalıdır. Arzu edilirse yoğurtla yiyebilirsiniz.
 • Bir gün yumurta, bir gün peynir deneyerek yiyin. Eğer rahatsız olmuyorsanız aynı gün içinde az miktarda ikisinden de tüketin.
 • Kahvaltıda 1 bardak çay tüketebilirsiniz ama önceliğiniz yumurta ve peynir olmalı.
 • Kahvaltıda yumurta ve peynir yedikten sonra, ara öğün olarak ekmek ile peynir tüketebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası 15 – 30. Günler

İlk zamanlarda, besinleriniz sulu ve yumuşak kıvamlı olsun. Hangi besinin sizi rahatsız edebileceğini anlayabilmemiz için, yeni başlayacağınız besinleri aynı gün içerisinde tüketmeyin. Besinleri çok çiğneyin ve yemek yerken iki lokma arasında bir süre bekleyin. Öğün sırasında sıvı tüketilmemeli, yemekten önce ve sonra 30 dakika sıvı tüketimi için beklenmelidir.

Neler Tüketilebilir?

 • Günde 1,5 litre su tüketmeye çalışın.
 • Acısız ve ekşisiz, yoğun baharatlı olmayan sulu köfte, haşlanmış köfte yiyebilirsiniz.
 • Yemeklerinizde, tavuk suyu veya et suyu kullanmaya çalışın.
 • Tarhana, mercimek, yayla, ezogelin gibi çorbaları, az salçalı, az baharatlı ve süzülmüş tanesiz bir şekilde tüketebilirsiniz.
 • Ara öğün olarak açlığınızı ve bulantılarınızı engelleyebilmek için günde 1 çay bardağı kadar leblebi yiyebilirsiniz.
 • Köfte ve balık için, ızgara, fırın, haşlama, buharda pişirme, az yağlı pişirme tekniklerini kullanın.
 • Protein kaynağı olan, kuru baklagillerin püreleri, nohut püresi (humus), sulu bakla püresi (sulu fava) ve fasulye püresi deneyebilirsiniz.

Gün içerisinde 1 dilim ekmek veya 1 – 2 adet galeta veya grissini tüketebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra İlk 1 Ay Neler Tüketilmemeli?

 • Kırmızı et (büyük parça, pirzola, kuşbaşı)
 • Tavuk, hindi eti
 • Pirinç, bulgur, makarna
 • Alkollü ve Gazlı içecekler
 • Kahve
 • Çikolata ve şerbetli tatlılar
 • Hamur işi, poğaça, börek, simit

Ameliyattan 1 Ay Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Sizi rahatsız etmediği sürece, küçük miktarlarda her besinden yiyebilirsiniz.
 • Et yemekleri, kıymalı yemekler, sebze yemekleri, pirinç pilavı, bulgur pilavı, çorbalar, tavuk yemeklerini tüketebilirsiniz.
 • Tavuğun önce but ve kanat kısımlarını deneyin. Sizi rahatsız etmezse göğüs kısmını deneyebilirsiniz.
 • Büyük parça et ve tavuğa kendinizi hazır hissettiğinizde başlayabilirsiniz. Aynı gün içinde ikisini denemeyin.
 • Yumurtanın, haşlama ve diğer çeşitlerini de yiyebilirsiniz.
 • Zeytin ve diğer kahvaltılıkları yemeye başlayabilirsiniz.
 • Çay, kahve içebilirsiniz.
 • Artık, bütün çorbaları taneli ve salçalı şekilde tüketebilirsiniz. Tuz ve nane dışında fazla baharat kullanmamaya dikkat edin.
 • Önceliğiniz protein içeren besinler: et, tavuk, balık, yumurta, peynir, kuru baklagiller, yoğurt, süt olmalı.
 • Gün içerisinde, her öğününüzde protein içeren bir besinden yemelisiniz.
 • Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
 • Gazlı ve şekerli, soda, kola, fanta, ice tea, gazoz gibi içecekleri, yüksek kalorili ve mide genişlemesine sebep olabildiğinden tüketmeyin.
 • Alkollü içecekleri, ilk 2 ay tüketmeyin.

Çikolata, şerbetli tatlılar ve şekerli yiyeceklerden uzak durduğunuzda daha sağlıklı kilo vereceksiniz.


DOÇ. DR. İBRAHİM SAKÇAK
OBEZİTE VE DİYABET CERRAHİ

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?