Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar İlaç Kullanabilir Mi?

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar İlaç Kullanabilir Mi?

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar İlaç Kullanabilir Mi?

Sleeve Gastrektomi (Tüp mide ameliyatı)’nda midenin %80’i çıkarılır. Kalan mide kısmı ile eskiye göre daha küçük olur. Bunu anlaşılması açısından şu şekilde ifade edebiliriz: normalde sürahi kadar olan mide (2 lt) tüp mide ameliyatı’ndan sonra bir su bardağı (0,2 lt) hacmine düşmektedir.  Ameliyattan sonra mide küçüldüğü için Yenilen gıda miktarı eskiye göre çok azalır; ancak zamanla %10-15 oranında artar; bu artış hiçbir zaman önceki miktara ulaşmaz, dolayısıyla bu ameliyatı olanlar eski kilosuna gelemezler. Ameliyattan sonraki gün su ve komposto suyu ile beslenme başlatılır, 2. Gün çorba ve yoğurt menüye ilave edilir. Bu şekilde başlayan ve devam eden beslenme ile bir ay geçtikten sonra hemen her gıda yenilip içilebilir. Ameliyattan sonra bir ay geçtiğinde yasak hiçbir gıda olmaz. Hemen her şey yenilip içilebilir. Burda dikkat edilmesi gereken katı gıdaların iyi çiğnenerek yutulmasıdır. Serbest olan beslenme gibi tüm ilaçlarda eskisi gibi rahatlıkla yutulabilir. Tüp mide ameliyatı olmak ilaç kullanımı açısından eskiye göre hiçbir değişikliğe yol açmaz. Mide küçük olduğu için daha az gıda almak dışında herhangi bir ilaç kullanımı veya beslenme açısından bir değişiklik yaratmaz.

Mide küçültme ameliyatı veya diğer bir deyişle tüp mide ameliyatı sonrası yaşamda önemli değişiklikler olur. Bu değişiklikler hiçbir zaman olumsuz manada değildir. Her açıdan yaşam kalitesi yükselir. Çünkü; obezite 32 farklı hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıklardan ya kurtulunmaktadır ya da bu hastalıklara ait riskler düşmektedir.

Tüp mide ameliyatı olan kişi hap yutacaksa eskiden olduğu gibi 2 yudum suyla hapını rahatlıkla yutabilir, bu hapın ne olduğunun hiçbir önemi yoktur. Çünkü ameliyattan sonra mide sadece küçülmektedir, başka bir şey olmamaktadır. Mide ne kadar küçük olursa olsun her çeşit hapın geçebileceği kadar da geniş olacaktır.

Örneğin kişi ameliyattan önce tansiyon ilacı kullanıyorsa aynen kullanmaya devam edecektir. Eğer kilo verdikten sonra tansiyonu normale düşer ise doktorunun önerisiyle ilacı kesebilir. Haplarda olduğu gibi mide küçültme ameliyatım olanlar her çeşit iğneyi bu ameliyatı olmayanlar gibi yaptırabilir. Bu iğnenin damardan veya intramusküler dediğimiz kas içi uygulamasıda önceki gibi olmaktadır.

Ayrıca şunu bilmelisinizki Doç. Dr. İbrahim Sakçak Ankara’da tüp mide ameliyatı yapan en iyi doktordur.

Whatsapp
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Doç. Dr. İbrahim Sakçak
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?